• Kategori:

Şifa Kurbanı

Bağışlarınızla Güçleniyoruz

3.250,00
Select Payment Method
Bağışçı Bilgileri

Credit Card Details

Bağış Toplamı: ₺3.250,00

Şifa Kurbanı Nedir?

 

Şifa kurbanı, sağlık problemleriyle mücadele edenler için kesilen hususi bir kurban türüdür. Bu kurban, hastalıkların iyileşmesi, sağlığın düzelmesi veya hastalıklardan muhafaza niyetiyle kesilir. Dualar ve niyetler eşliğinde kesilen şifa kurbanı sağlık, sıhhat ve afiyetle ilgili dileklerin Hz. Allah’a arz edilmesini ve bu şekilde hastaların manen desteklenmesini hedefler.

Şifa Kurbanı Niçin Kesilir?

-Şifa Talebi: Şifa kurbanı, hastalıkların iyileşmesi ve sağlığın düzelmesi için kesilir. Kurban kesen kişi, kendisi veya sevdikleri için sağlıkla ilgili taleplerini Hz. Allah’a iletmek ve şifa talep etmek gayesiyle bu ibadeti gerçekleştirir.

 

-Sağlığın Korunması Talebi: Şifa kurbanı, sağlığın korunması amacıyla da kesilir. Kişi, ileride olası sağlık sorunlarına karşı muhafaza olmak ve Hz. Allah’ın merhametini ummak gayesiyle bu ibadeti yerine getirebilir.

 

Bunların dışında Şifa Kurbanı, Hz. Allah’a dua niyetiyle de kesilir.

 

Şifa Kurbanını Kimler Yiyebilir?

 

Şifa kurbanının eti, öncelikli olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalıdır. Bu nedenle, şifa kurbanının etinden öncelikli olarak yoksullar, fakirler ve ihtiyaç sahipleri faydalanabilir. Bunun yanında, aile bireyleri, komşular, yakın dostlar ve toplumun diğer üyeleri de şifa kurbanının etinden tüketebilir.

 

60 Parça Şifa Kurbanı Nedir?

 

Sağlık sorunu olanların hastalıktan şifa bulmaları amacıyla özel bir usulle kesilen kurbandır.

 

Kurbanın eti, 60 parçaya bölünerek dağıtılır ve her bir parça için dağıtılan kişilere belirli bir miktar sadaka verilir.