• Kategori:

Akika Kurban

Bağışlarınızla Güçleniyoruz

3.250,00
Select Payment Method
Bağışçı Bilgileri

Credit Card Details
Terms

Bağış Toplamı: ₺3.250,00

Akika Kurbanı Nedir ve Ne Zaman Kesilir?

Yeni doğmuş çocuk için Hz. Allah’a şükür maksadıyla kesilen kurbana “Akika Kurbanı” denir. Çocuğun doğduğu günden itibaren her zaman kesilebilir, ancak yedinci gün kesmek daha faziletlidir.  Akika kurbanı, aileye yeni bir bireyin katılmasının sevincini paylaşmakla birlikte Hz. Allah’a şükranlarını sunma ve çocuğun hayatının bereketli ve sağlıklı geçmesi için dua etme niyetiyle kesilen güzel bir ibadettir.

 

Akika Kurbanı Kaç Adet Kesilir?

Akika kurbanı genel olarak kız ve erkek çocuk için birer adet kesilir, ancak erkek çocuk için iki kurban kesilmesinin daha faziletli olduğunu söyleyen alimler vardır. Burada önemli olan Hz. Allah’a şükrümüzü ifade etme niyetiyle kurbanın kesilmesidir.

 

Akika Kurbanı Kesmek Şart mı?

Akika kurbanı kesmek kesin bir şart ve zorunluluk değil, ancak Hz. Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) sünneti olup ve önemle tavsiye edilen bir ibadettir. Ancak ülkemiz dahil pek çok Müslüman toplumunda ve kültüründe aynı zamanda geleneksel olarak ta uygulanan bir adettir. Çocuğun hayatının huzurlu, bereketli, başarılı ve mutlu bir şekilde ilerlemesi, sağlıklı olması için kesmekte fayda vardır.

 

Akika Kurbanının Etinden Kimler Yiyebilir?

 

Akika kurbanının etinden kurban sahibi yiyebileceği gibi aşağıda verilen gruplara da dağıtabilir:

–       Aile bireyleri, akrabalar,

–       Komşular,

–       İhtiyaç sahipleri, fakirler,

–       Misafirler

Kurban da önemli olan ibadetimizi hakkıyla yerine getirmenin yanı sıra kurbanın adil ve doğru bir şekilde dağıtılması, ihtiyaç sahipleriyle paylaşılması ve toplumsal dayanışmanın sağlanmasıdır.