• Kategori:

Adak Kurban

Bağışlarınızla Güçleniyoruz

3.250,00
Select Payment Method
Bağışçı Bilgileri

Credit Card Details
Terms

Bağış Toplamı: ₺3.250,00

TÜRKÇEVacip Kurban Bağışı Nedir?

Vacip Kurban Bağışı, İslam dinimizde nisaba malik olan her Müslümanın muhakkak yapması gereken, hatta gücü yeten herkesin yapması tavsiye edilen kurban kesildikten sonra, kurbanın tamamının ihtiyaç sahiplerine bağışlanmasıdır. Vacip kurban, birtakım hususiyetleri taşıyan kişiler veya aileler için geçerlidir. Bu bağış ile, Müslümanlar, Hz. Allah’a (c.c.) karşı vazifelerini yerine getirmenin ve manen yakınlaşmanın yanı sıra, ictimai sıkıntıların da bir nebze azaltılmasına katkıda bulunurlar. Kurban eti, derisi vb ihtiyaç sahiplerine paylaştırılır. Vacip Kurban Bağışı, sosyal barış ve adaletin sağlanması, toplumsal dayanışmanın ve refahın pekiştirilmesi amacını taşır.

 

Adak Kurban Bağışı Nedir?

Adak Kurban Bağışı, bir kişinin Hz. Allah’a (c.c.) bir adak veya söz vermesi sonrası gerçekleşen bir dua ve temennisi sonrası tahakkuk eden kurbanını kesmesi ve kurbanını ihtiyaç sahiplerine bağışlamasıdır. Adak, bir kişinin bir duasının, dileğinin gerçekleşmesi veya bir ibadetin ifası için Hz. Allah’a (c.c.) adanmış bir bağlılığı simgeler. Adak kurbanı, bu adak bağışının neticesi olarak kesilir ve kurbanın eti, derisi vb. ihtiyaç sahiplerine verilir. Bu bağış, Hz. Allah’a (c.c.) verilen bir taahhüdün yerine getirilmesi anlamını taşırken, diğer yandan ihtiyaç sahiplerinin de bir nebze sıkıntılarının rahatlatılmasına katkı sağlar. Adak kurban bağışı, müminlerin manevi bağlılıklarını göstermeleri ve toplumsal dayanışmayı pekiştirmeleri açısından önem arz etmektedir.

 

Akika Kurban Bağışı Nedir?

Akika Kurban Bağışı, yeni doğan bir çocuk münebetiyle Hz.Allah’a (c.c.), ailesi tarafından şükranlarını ifade etmek maksadıyla kesilen kurbandır. Akika, İslam dininde bebeğin doğduğu gün veya doğum sonrası 1 hafta içinde yapılması tavsiye edilen bir ibadettir. Akika kurbanı, çocuğun sıhhati, selameti ve mutluluğu için Hz.Allah’a (c.c.) şükran duygularını ifade etmenin bir şeklidir. Genellikle küçük bir hayvan ( koyun veya keçi ) olabilir. Kurban eti paylaşılır, yoksullara ve ihtiyaç sahiplerine verilir ve aile, komşu ve diğer akrabalara ikram edilir.