• Kategori:

Nafile Kurban

Bağışlarınızla Güçleniyoruz

3.250,00
Select Payment Method
Bağışçı Bilgileri

Credit Card Details
Terms

Bağış Toplamı: ₺3.250,00

Nafile Kurban Nedir, Niçin Kesilir?

Kurban bayramı zamanında kesilen vacip kurban dışında, hususi niyetlerle kesilmek istenen kurbanlara genel olarak Nafile Kurban denir. Kendiniz, aile bireyleri ya da adına kurban kestireceğiniz herhangi birisinin, kazalardan, bela ve musibetlerden korunması, hastalıklardan şifa bulunması, yeni alınan ev, araba ya da başka bir eşya için veya yeni doğan çocuklara şükür ifadesi olarak kesilen kurbanlar nafile kurbanlardır.

Nafile kurbanlar genellikle kesilip ihtiyaç sahiplerine ikram edilmektedir. Bu kapsamda kurbanların insanlar arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışmayı güçlendiren yönü de bulunmaktadır.

 

Nafile Kurbanın Şartları

Vacip kurban olarak kesilebilme şartı taşıyan her kurban, nafile olarak da kesilebilmektedir. Nafile kurbanlar kişilerin kendi imkânları ölçüsünde isteğe bağlı olarak kesilen kurbanlar olup kesen kimseler için hayra, berekete, sevaba nail olmaları ümit edilir fakat kesemeyenler için bir mesuliyeti olmaz.

 

Nafile Kurbanı Kimler Yiyebilir?

Nafile kurbanı kesen kişi ailesi ve ikram edeceği diğer insanlar yiyebilir. Bununla beraber güzel ve faziletli olanı ihtiyaç sahiplerine, Kuran-ı Kerim öğrenen talebelere ikram etmektir.

 

Nafile Kurban Kesmenin Fazileti

Kurban kesmenin bir çok maddi ve manevi fazileti olmakla birlikte ilk başta Hz. Allah’ın (c.c.) rızasını kazanmak için yapılan bir ibadettir. Kurban etinin doğru bir şekilde dağıtılması da toplum arasında birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını güçlendirir.